About us سوالات متداول        
 
 
             

 

 
   
 
 
 
   

معرفی صنعت لیزینگ

   
   

 

   

لیزینگ (leasing ) نوع خاصی از عملیات مالی است که در فارسی با واژه اجاره‌دهی یا اجاره‌داری برابر بوده و از آن به معنی اجاره اعتباری و یا اجاره به شرط تملیک یاد می‏شود

     
   

در عمل لیزینگ یک رشته فعالیت اعتباری کاملاً تخصصی مبتنی بر روش اجاره است که در آن نوعی قرارداد، با توافق میان اشخاص حقیقی یا حقوقی منعقد می‏ شود که هدف از آن، بهره برداری از یک کالا یا منفعت کالای سرمایه‏ای (یا مصرفی) بادوام است که از قابلیت اجاره برخوردار باشد.


بنابراین لیزینگ، مجموعه‌ای از مبادلات اقتصادی مشتمل بر خرید، اجاره و نهایتاً فروش (تملیک) را در بر می‏‌گیرد. به عبارت دیگر، قرارداد یادشده بین شرکت لیزینگ به عنوان مالک یا موجر (lessor ) و متقاضی یا استفاده کننده از تسهیلات به عنوان مستاجر (lessee ) منعقد می‏ شود.

براساس این قرارداد موجر، کالای مورد نظر و نیاز مستأجر را با استفاده از منابع مالی خود، از فروشنده و یا تولیدکننده تأمین می‏‌کند و با قبول اینکه در صورت حصول و انجام کلیۀ تعهدات مندرج در قرارداد، مستأجر اختیار دارد تا مالکیت مورد اجاره را به نام خود از موجر تقاضا نماید، مورد اجاره را برای مدت تعیین شده در قرارداد (مدت بازپرداخت تسهیلات) به صورت اجاره، در اختیار مستأجر قرار می‏دهد. مطابق روش‏های جاری مستأجر موظف است در پایان مدت قرارداد و پس از تسویه، مورد اجاره را تملک نماید .

     
     
     
   

جایگاه شرکت‏های لیزینگ در نظام پولی

     
   
 

از شهریور ماه 1397 طبق ابلاغ نامه‌ای از سوی اداره مطالعات و مقررات بانک مرکزی به انجمن ملی لیزینگ، جایگاه شرکت های لیزینگی در نظام پولی و مالی کشور تعین گردید و در دسته نهاد مالی تسهیلات دهنده غیر سپرده پذیر (که با مجوز بانک مرکزی فعالیت می‏‌کنند) قرار گرفتند .

در این طبقه بندی نکات زیر حائز اهمیت می‏ باشد :

 
 

نهاد: شرکت های لیزینگ یک نهاد مالی رسمی‏ هستند

     
 

تسهیلات دهنده: شرکت های لیزینگ اعتبار یا به عبارتی تسهیلات به متقاضیان می‏ دهند

     
 

غیر سپرده پذیر: که این عامل وجه تمایز شرکت‏های لیزینگ از سایر نهادهای پولی می‏باشد

     
   

صنعت لیزینگ نقش بسزایی در چرخه اقتصادی کشور از یک سو و رفع نیازهای آحاد مردم از سوی دیگر دارد و از آثار مثبت و تاثیرگذار آن می‏توان به تعادل بخشی به عرضه، تقاضا و توازن منطقی در موازنه پرداخت‌ها در جوامع صنعتی و رو به توسعه اشاره نمود .


از آنجا که امروزه صنعت لیزینگ کشور به منزله فعالیت مالی و اعتباری در حوزه اقتصاد است و در دنیا و به ویژه کشورهای توسعه‌یافته جایگاه ویژه‌ای دارد، لازم است به شکل جدی و متناسب با اقتصاد و سیاست‌های بانکی به آن توجه شود .

     
     
 
ار
 
 

 

 

 

 

     
 
سایت های هم گروه و مرتبط
                 
   
                 
 
 
اطلاعات تماس سامانه های مرتبط دسترسی سریع
     
  آدرس: تهران، خیابان میرداماد، بین خیابان شمس تبریزی و مصدق شمالی (نفت شمالی)، پلاک 209
  22900900 - 23053000 تلفن
  22220612 تلفکس
  1919614575 کد پستی
  info@rayansaipa.com ایمیل

 

شرکت لیزینگ رایان سایپا از سال 1380 فعالیت خود را در زمینه واگذاری اقساطی خودرو به همراه دو شرکت زیرمجموعه بامجوز رسمی از بانک مرکزی به صورت هلدینگ به طور سمی آغاز نمود

بیشتر بدانید

         
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای شرکت لیزینگ رایان سایپا © محفوظ می باشد
Rayan Saipa © 2020 All Rights Reserved