About us سوالات متداول        
 
 
             

 

 
   
 
 
 
   
   

تاریخچه لیزینگ در ایران

   

   

 

   
 

بر اساس مستندات تاریخی، پیشینه فعالیت های لیزینگ و بانک از زمانهای بسیار دور با یکدیگر پیوند خورده و قدیمی ترین بانک شناخته شده در گستره قلمرو ایرانیان با مرکزیت های مالی در همدان، پاسارگاد، بابل، اورشلیم، و سارد در دوران فرمانروایی کوروش هخامنشی و توسط خانواده ای با نام " اگیبی و پسران " تشکیل شده که اصول آن با عملیات بانکی و لیزینگی امروز تفاوت چندانی نداشته است .

     
 

درسال 1354 با همكاری فرانسویان اولین شرکت لیزینگ در ایران پایه گذاری شد و این آغاز پیدایش سرچشمه صنعت لیزینگ در ایران به شمار می‌‌رود.

محدود شدن عملیات لیزینگ به شـركـت های ابتدایی و عدم امكان گسترش و رونق آن با وجود مشروعیت قانون عملیات بانكی بدون ربا تحت عنوان اجاره به شرط تملیك تا سال 1373 ادامه یافت و جایگاه لیزینگ از استحكام و كاركرد مطلوبی برخوردار نبود، زیرا مؤسسات فوق هنوز وارد چرخه ی فعالیتهای اقتصادی نشده بودند و در بازار سرمایه و ایجاد فرصت های سرمایه گذاری و در نهایت رشد كمی در اقتصاد نقش و وزن ناچیزی داشتند .

از سال 1379 به این سو شركت های لیزینگ جدیدی تشکیل و رفته رفته در عرصه ی فعالیتهای اقـتصادی به ویژه صنعت خودرو عملیات لیزینگ گسترش پیدا كرد. ارزیابی اولیه از صنعت لیزینگ در ایران نشان میدهد این شركتها عمدتاً در بخش صنعت خودرو متمركز شده اند. صـنعت لیزینگ به مثابه یك شیوه اعتباری امروزه در تمام عرصه ها رسوخ پیدا كرده و توان مالی مؤسسات حقوقی و اشخاص حقیقی را برای سرمایه گذاری فزونی می بخشد .

گستره آن شامل كالاها و لوازم مصرفی شخصی، تجهیزات كارخانهای، تجهیزات پزشكی، صنعت حمل و نقل زمینی، هوایی و دریایی، تجهیزات و ماشینهای راهسازی، ماشین آلات كشاورزی، صنعت راه آهن و مترو، پروژه های بزرگ و سیستمهای مدرن آبیاری، تجهیزات فرآوری مواد غذایی، ساخت و ساز پروژه های بزرگ صنعتی و غیره است و از این مكانیزم تخصیص اعتباری برای سرعت بخشی به پیشرفت فیزیكی پروژه های مطروحه بهره میگیرند .

لیزینگ سرمایه لازم برای انجام سرمایه گذاریها را با نرخ معقول فراهم میکند و با تأمین منابع مالی و اعتباری ضروری، شتاب به فعالیتهای تولیدی و خدماتی بدهد و مشكل اصلی فرآیندهای تولید را كه همانا كمیت و كیفیت سرمایه است، به نحو مؤثری تقلیل داده و زمینه رشد فعالیت های اقتصادی را فراهم نماید.

این مورد اهمیت لیزینگ در توسعه اقتصادی را برجسته میکند. رشد و انباشت سرمایه و تولید ناخالص داخلی به معنی اقتصاد سالم، ایجاد اشتغال و تشویق نوآوری (دسترسی به تکنولوژی) است که از طریق لیزینگ میسر میشود و بدلیل گستردگی دامنه صنعت لیزینگ در جهان و نوآوریها و تكنـیك های عملیاتی گوناگون، این صنعت در زمینه های مختلفی كاربرد یافته است .

     

 

     
     
 
ار
 
 

 

 

 

 

     
 
سایت های هم گروه و مرتبط
                 
   
                 
 
 
اطلاعات تماس سامانه های مرتبط دسترسی سریع
     
  آدرس: تهران، خیابان میرداماد، بین خیابان شمس تبریزی و مصدق شمالی (نفت شمالی)، پلاک 209
  22900900 - 23053000 تلفن
  22220612 تلفکس
  1919614575 کد پستی
  info@rayansaipa.com ایمیل

 

شرکت لیزینگ رایان سایپا از سال 1380 فعالیت خود را در زمینه واگذاری اقساطی خودرو به همراه دو شرکت زیرمجموعه بامجوز رسمی از بانک مرکزی به صورت هلدینگ به طور سمی آغاز نمود

بیشتر بدانید

         
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای شرکت لیزینگ رایان سایپا © محفوظ می باشد
Rayan Saipa © 2020 All Rights Reserved